Jak vybrat fakultu se zaměřením na přírodovědu, ekologii či zemědělství?

Láká vás uplatnění v oboru se zaměřením na přírodovědu, ekologii nebo zemědělství? Vedoucí pracovníci 15 fakult vám pomohou s nasměrováním.

Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší fakultě?

V oblasti zemědělských a aplikovaných přírodních věd patříme v ČR k těm nejlepším univerzitám, jak dokládají výsledky hodnocení doma i v mezinárodních žebříčcích, např. Academic Ranking of World Universities. Fakulta disponuje nejmodernějším technickým vybavením: laboratořemi, přístroji, skleníky, experimentálními stanicemi, chovy zájmových i hospodářských zvířat, veterinární ordinaci, potravinářským pavilonem a mnoho dalšími zařízeními. Kampus univerzity byl vyhodnocen UI GreenMetric z pohledu udržitelnosti na prvním místě mezi univerzitami v ČR a poskytuje jedinečné prostředí pro studium, odpočinek, zábavu, sport i bydlení na jednom místě. Ze strany studentů je oceňován široký výběr studijních programů a vstřícný přístup pedagogů. Nabízíme i programy v anglickém jazyce, čeští studenti se tak setkávají se zahraničními a mohou vyjíždět na výměnné pobyty a letní školy do zahraničí, kde máme více než 100 kvalitních smluvních partnerů.

Jak jsou absolventi připraveni na výzkum, další studium či praxi?

Profil a uplatnění absolventů do jisté míry předurčuje již studijní program, který si zvolili. Většina našich programů je koncipována pro dobré uplatnění v praxi. Nicméně studenti se v rámci studovaného oboru mohou rozhodnout, zda se chtějí více připravovat pro profesní dráhu a pak si volí předměty ve svém studijním plánu, odborné praxe a kvalifikační práce více prakticky zaměřené. Pokud chtějí pokračovat ve studiu a věnovat se více výzkumu, případně vědecké dráze, mají možnost pracovat již během studia společně s pedagogy v některém z výzkumných týmů v laboratořích a na dalších experimentálních zařízeních, s perspektivou doktorského studia.

Jaké výzvy čekají fakultu v blízké budoucnosti?

Fakulta má již dnes velkou diverzitu programů, ale stále se přizpůsobujeme společenské poptávce i požadavkům praxe. Nově jsme akreditovali studijní program se zaměřením na precizní zemědělství a chceme se více angažovat i v oblasti veterinárních oborů, kde již třetím rokem běží bakalářský studijní program Veterinární asistent a vypisujeme přijímací řízení i do navazujícího magisterského programu. Zemědělství, potraviny a zdravá výživa, péče o životní prostředí, zvířata a rostliny, jsou zajímavé a v každé historické době důležité obory a my v nich chceme poskytovat to nejlepší vzdělání. Fakulta prošla v uplynulých desetiletích obrovským kvalitativním rozvojem a pro nás je velkou výzvou tento trend udržet a dále se rozvíjet.

Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?

Ideální uchazeč je takový, který k nám jde proto, že je ochoten věnovat se naplno studiu, aby co nejvíce vytěžil z potenciálu, který naše fakulta skýtá, jak z pohledu vysoce kvalifikovaných učitelů, tak i moderního zařízení pro teoretickou i praktickou výuku. V minulém roce jsme do všech studijních programů zavedli přijímací zkoušky, aby se ve studijních kolektivech scházeli motivovaní studenti. Není však třeba se jich bát, otázky jsou na úrovni základů středoškolského učiva a nabízíme i přípravné kurzy a přijímačky „na nečisto“.

Odpovídal prof. Ing. Josef Soukup, CSc., děkan Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů ČZU

Celý článek na https://www.kampomaturite.cz/kampomaturite/rozhovory-jak-vybrat-fakultu-se-zamerenim-na-pr